Politiek jaarverslag 2018

Fractie Gemeentebelangen Politiek jaarverslag 2018
De gemeentelijke politiek in het jaar 2018

Op 9 januari 2018 is er een extra bijeenkomst van de raad; belangrijkste agendapunt is het vaststellen van een voorlopige profielschets voor de nieuwe burgemeester. De gemeenteraad stelt deze voorlopig vast en zal dit document aanbieden aan de nieuwe gemeenteraad die op 21 maart gekozen gaat worden. Zodoende kan de nieuwe gemeenteraad voortvarend van start met de procedure rondom de benoeming van een nieuwe burgemeester.

De eerste reguliere raadsvergadering vindt plaats op 20 februari. Twee opvallende agendapunten daarbij zijn de burgerinitiatieven in Haarsteeg en in Herpt. In Haarsteeg is er een initiatief ontstaan om het pand van café/restaurant De Hut te kopen om zodoende een accommodatie te creëren voor bewonersactiviteiten; de accommodatie krijgt als naam De Steeg mee. In Herpt is een soortgelijk initiatief om de leegstaande kerk in het dorp te kopen en om te toveren tot een buurthuis of dorpshuis.
Dit initiatief is al in een verder gevorderd stadium en de gemeenteraad stelt hiervoor een subsidie van 250.000 euro beschikbaar.
Zwembad Het Run staat wederom op de raadsagenda, dit keer staat de exploitatie in 2018 ter discussie.
Gebleken is nu wel dat een exploitatie zonder gemeentelijke bijdrage er niet in zit. De raad stelt maximaal 150.000 euro beschikbaar als bijdrage voor de exploitatie in 2018. Op basis daarvan volgt dan een openbare aanbesteding. Voor de jaren 2019 en volgende volgt later dit jaar een nieuwe aanbestedingsprocedure.
Ander agendapunt is de regionale samenwerking in de regio Noordoost-Brabant of wel Agrifood. Er zijn nog altijd veel twijfels over de resultaten van deze samenwerking; de raad ziet te weinig concrete resultaten maar besluit toch om de samenwerking vooralsnog met twee jaren te verlengen.
Verder diverse bestemmingsplannen op de agenda waaronder het bestemmingsplan Centrum Vlijmen. Maar deze plannen staan nauwelijks ter discussie.
Verder stelt de raad een nieuw reglement van orde vast voor de raadsvergaderingen en ook een afzonderlijk reglement van orde voor de informatievergaderingen. Deze laatste echte raadsvergadering
in deze raadsperiode werd overigens wegens ziekte van waarnemend burgemeester Augusteijn voorgezeten door Kees Musters in zijn rol als waarnemend raadsvoorzitter.
Tijd voor verkiezingen.

Op 21 maart is het zover, maar eerst natuurlijk nog een verkiezingscampagne. Die verloopt vrij rustig zonder opzienbarende gebeurtenissen. Een vrij tamme campagne waarbij met name DMP Heusden goed aan de weg timmert met een zeer lange kandidatenlijst (30 mensen) waaronder ook veel jongeren. Als de stembussen op 21 maart gesloten worden en de stemmen geteld zijn blijkt dat ook resultaat op te leveren. DMP Heusden wint twee zetels en wordt met zeven zetels de grootste partij. Gemeentebelangen moet een zetel inleveren en komt uit op vijf zetels. De gekozen mensen in de fractie Gemeentebelangen zijn Caspar van den Brandt, Annemarie Bok-Geelen, Hüseyin Simsek, Dries van Delft en Kees Musters. Thé Herman neemt na 12 jaren afscheid van de gemeenteraad. Dat gebeurt op 27 maart als de oude gemeenteraad in een laatste afscheidsvergadering bijeenkomt. Thé wordt daarbij koninklijk onderscheiden en benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Twee dagen later komt de raad in de nieuwe samenstelling bijeen; alle leden worden daarbij door waarnemend burgemeester Augusteijn beëdigd.

De eerstvolgende reguliere raadsvergadering vindt plaats op dinsdag 8 mei. De agenda telt weinig spectaculaire punten. Enige punt van discussie is het rekenkamerrapport over de gang van zaken bij zwembad ’t Run in de afgelopen jaren. De rekenkamer heeft alle feiten nog eens op een rijtje gezet en komt tot de conclusie dat van de bezuinigingstaakstelling niks terecht gekomen is. Het enige wat dan nog wel bereikt is: het zwembad is in al die jaren steeds open gebleven en dat was ook een belangrijke doelstelling van de raad. Voor 2018 is de openstelling inmiddels ook gegarandeerd: Optisport
zorgt dit jaar voor de exploitatie van het zwembad. Voor 2019 en volgende jaren zal nog dit jaar een openbare aanbesteding plaats vinden. Duidelijk is inmiddels wel dat die aanbesteding alleen kan lukken met een aanzienlijke gemeentelijke bijdrage.
Verder wordt o.a. nog de profielschets voor de nieuwe burgemeester vastgesteld. Het voorbereidende werk hiervoor was al gedaan in de vorige raadsperiode; de toen opgestelde profielschets werd door de nieuw gekozen raad nauwelijks veranderd. Ook de Verordening op de Vertrouwenscommissie werd vastgesteld inclusief de benoeming van de leden van die vertrouwenscommissie.
Inmiddels lopen de coalitieonderhandelingen met DMP Heusden als trekker van het proces samen met Gemeentebelangen, VVD en Heusden Eén. Het nieuwe college zal nog deze maand mei geïnstalleerd kunnen worden. En dat laatste gebeurt ook inderdaad: op 22 mei worden in een extra raadsvergadering de nieuwe wethouders benoemd. Namens Gemeentebelangen wordt Peter van Steen, eigenlijk de enige nieuwkomer in het college, als wethouder benoemd met in zijn toch wel zware portefeuille Zorg en Jeugd.
Verder wordt in deze raadsvergadering het nieuwe coalitieakkoord gepresenteerd; in een later stadium vindt de bespreking plaats, eerst in een algemene informatievergadering en later nog in een reguliere raadsvergadering. Op 22 mei neemt de Heusdense politiek ook afscheid van twee wethouders die acht jaren lang die functie vervuld hebben: Margo Mulder van de PvdA en Wim van Engeland van ons eigen Gemeentebelangen.
Ruim een week later op 28 mei komt de Commissaris van de Koning, Wim van de Donk, naar Heusden om de profielschets voor de nieuwe burgemeester in ontvangst te nemen. Hij uit zijn complimenten voor de wijze waarop de profielschets tot stand is gekomen en ook over de kwaliteit daarvan. De advertentie in de Staatscourant komt begin juni en dan kan het selectieproces beginnen.

Op 28 juni de jaarlijkse raadsvergadering rondom de voorjaarsnota. Dit keer een extra agendapunt en wel het nieuwe coalitieprogramma. Er worden vanuit de oppositie enkele moties ingediend en
vervolgens weer ingetrokken. Een motie over de bouw van sociale huurwoningen wordt wel aangenomen.
De jaarstukken inclusief begroting van Baanbrekers worden eveneens behandeld in deze vergadering en natuurlijk de jaarstukken 2017 en de eerste bestuursrapportage 2018 van de gemeente zelf. Tot slot het belangrijkste agendapunt, de voorjaarsnota. Hoewel, het nieuwe coalitieprogramma komt vers van de pers en nieuw beleid is nog niet in de voorjaarsnota opgenomen. Het financieel perspectief voor de  Gemeente Heusden ziet er in ieder geval een stuk positiever uit dan nog maar enkele jaren geleden In een motie vreemd aan de orde geeft de gemeenteraad ook nog aan tegen de gaswinning in Waalwijk-noord te zijn, dit ter ondersteuning van de protestbrief die het college inmiddels ook al richting Den Haag gestuurd heeft.

Op 3 juli weer een reguliere raadsvergadering. De raadsagenda telde niet eens zoveel agendapunten, maar er zaten wel enkele zware punten bij. Omdat de raadsleden en fractieondersteuners tijdens de voorafgaande informatievergadering niet aan de bespreking van enkele belangrijke beleidsplannen toe waren gekomen werd verwacht dat de raadsvergadering wel eens een latertje zou kunnen worden. Raadsleden werd zelfs verzocht om de woensdagavond ook maar alvast te reserveren. Maar dat laatste bleek niet nodig; de raadsvergadering was zelfs redelijk vroeg afgelopen. Het verloop van raadsvergaderingen laat zich heel moeilijk voorspellen, zo bleek maar weer eens. Diverse begrotingen en jaarstukken van gemeenschappelijke regelingen op de agenda, maar dat waren allemaal zgn. A-stukken, dus daar werd niet meer over gesproken. Waar wel over gesproken werd, dat waren drie grote beleidsplannen. Op de eerste plaats het Groenstructuurplan 2018-2022.
Kern van het plan: we gaan het (openbaar) groen voortaan veel meer integraal benaderen. Bij het nieuwe beleid wordt veel meer rekening gehouden met zaken als biodiversiteit, klimaatadaptatie,
waterberging e.d. Openbaar groen uit de hoofdstructuur blijft beschermd, wordt alleen bij hoge uitzondering verkocht, we gaan meer omvormen, d.w.z. van onderhoudsintensief naar extensief onderhoud.
Zo worden heesters vervangen door ruig gras, dat slechts één keer per jaar gemaaid hoeft te worden. Dat bespaart op onderhoud en de uitgespaarde gelden kunnen dan weer ingezet worden om het groen, waarvan de levensduur inmiddels verstreken is, te renoveren. Zie daar enkele belangrijke uitgangspunten van het nieuwe groenbeleid. Alle partijen waren enthousiast en het plan werd met algemene stemmen goedgekeurd.
Het groenstructuurplan is best een ingrijpend plan, maar dat valt in het niet bij het Waterplan 2018-2022. Door klimatologische ontwikkelingen zijn ingrijpende maatregelen nodig om het waterbeheer op orde te houden. Beleid is om steeds meer hemelwater vast te houden en niet meer via de riolering af te voeren. Openbare verhardingen moeten daartoe afgekoppeld worden van de riolering; water moet worden opgevangen in wadi’s, sloten, waterbergingen e.d. De capaciteit van de riolering zal nooit voldoende kunnen zijn om de steeds heftiger hoosbuien op te kunnen vangen. Bovendien wil men alleen echt afvalwater bij de rioolzuivering om de waardevolle grondstoffen die daarin zitten te kunnen hergebruiken. Ook het regenwater dat op woningen en bedrijfspanden valt moet op eigen perceel opgevangen en verwerkt worden. De ambitie is om 60% van alle woningen en verhardingen in 60 jaar tijd af te koppelen. Dat lijkt ver weg, maar het is een ontzettend grote opgave met miljoenen  aan investeringen. De rioolheffing stijgt niet voor niets van 160 euro naar bijna 400 euro per jaar, niet in een keer uiteraard, maar in de loop van tientallen jaren. Het afkoppelen van private woningen wordt enerzijds bevorderd door een stimuleringsregeling (subsidie bij afkoppeling); anderzijds kan die ook afgedwongen worden via een verordening. Het college kan daartoe een gebied aanwijzen en inwoners zijn dan verplicht om tot afkoppeling over te gaan, binnen vier weken, zo stond er in de verordening, maar dat lijkt wel erg kort dag. Via een (mondeling) amendement van Kees Musters maakte de raad daar uiteindelijk drie maanden van. Het geamendeerde voorstel werd vervolgens unaniem door de raad goedgekeurd.
Het derde beleidsplan heeft betrekking op de openbare verlichting; een plan dat wel uitvoerig was besproken in de voorafgaande informatievergadering. Het punt kon dan ook relatief snel afgehandeld
worden. Het motto van de nota is “Slim verlichten. Alleen verlichten waar, wanneer en zoveel als nodig” en dat was voor alle partijen een erg logisch uitgangspunt. Met extra aandacht voor de mogelijke nadelige gevolgen van de Smart City-ontwikkelingen op de volksgezondheid (en dat hebben we het met name over de invloed van straling als gevolg van G5 en openbare WIFI) werd ook deze nota vastgesteld. Het raadsvoorstel om een aanjager voor zorg en veiligheid te benoemen kreeg eveneens de instemming van de raad en dat gold ook voor enkele andere agendapunten. Aan het in de van de vergadering kwam de huisvesting van migranten nog even aan de orde. Het antwoord van het college op schriftelijke vragen van ondergetekende was wat onze fractie betreft niet afdoende. De procedure om een ontheffing voor de huisvesting van migranten te krijgen deugt niet. De inspraakmogelijkheden van belanghebbenden zijn niet geborgd; wat ons betreft moet de procedure daarop aangepast worden. Het college wilde tijdens de raadsvergadering daar niet verder op ingaan, maar komt daar in een later stadium op terug. Op dat punt dus nog even afwachten maar inmiddels was het daarmee wel tijd voor het zomerreces.

Op 18 september komt de gemeenteraad weer in vergadering bijeen. De vergadering begint met de voordracht van een nieuwe burgemeester. In alle stilte heeft een vertrouwenscommissie, bestaande uit o.a. de fractievoorzitters vanuit de gemeenteraad, de afgelopen maanden gewerkt aan de werving van een nieuwe burgemeester. Dinsdag 18 september stond er al een reguliere raadsvergadering gepland, maar de raadsleden mochten een half uurtje eerder opdraven om kennis te nemen van het resultaat van al dat werk en om de voordracht voor een nieuwe burgemeester vast te stellen. De nieuwe burgemeester wordt mevrouw Willemijn van Hees, nu nog burgemeester van Geertruidenberg.
De keuze voor deze kandidaat was unaniem, zowel in de vertrouwenscommissie als in de gemeenteraad.
En dan was er natuurlijk nog de aangekondigde agenda. Met name vier agendapunten werden uitvoerig besproken. Op de eerste plaats het initiatief van Hart van Haarsteeg, dat unaniem door de raad werd ondersteund. Er was veel lof voor dit lokale initiatief vanuit de bevolking en voor het feit dat er zoveel middelen (bijna 500.000 euro) bij de bevolking waren opgehaald om het Haarsteegse initiatief mogelijk te maken. De raad stelde een lening van 450.000 euro beschikbaar, die in 30 jaren zal worden afgelost in termijnen van 15.000 euro per jaar. Maar die termijnen worden elk jaar kwijtgescholden als de stichting voldoet aan een aantal eisen op het gebied van activiteiten in het sociaal domein.
Ander belangrijk bespreekpunt was het plan Steenenburg (Poort van Heusden). Het plan om als gemeente zelf het kasteel te restaureren, althans de buitenschil van het gebouw, viel niet bij iedereen in goede aarde. Er leefden nog vele vragen en er blijven, ook na de antwoorden van het college, nog tal van onzekerheden over. Zal die 1,2 miljoen inderdaad genoeg zijn om het kasteel te renoveren en kunnen we daarna wel een koper vinden die er voldoende geld in steekt. En komt er voldoende subsidie beschikbaar. Allemaal vragen waarop geen enkel college 100% zekerheid kan bieden. De Stad-Land Visie waarbij het gebied van het gemeentelijk eigendom nog werd aangevuld met agrarische gronden ten oosten van de Kasteeldreef en met het gebied ten zuiden van de Bosscheweg tot de Heidijk werd algemeen omarmd. Zonder uitzondering was elke fractie hierover positief inclusief over de aankoop van de agrarische gronden. Uiteindelijk werd het raadsvoorstel goedgekeurd met de stemmen van CDA en Heusden  transparant tegen. De evaluatie van het Omgekeerd Inzamelen stond ook op de agenda. Voorafgaand aan de bespreking werd er nog een petitie met ruim 2300 handtekeningen aangeboden die gericht was tegen verhoging van de afvalstoffenheffing. Het systeem van omgekeerd inzamelen is feitelijk een groot succes, zo’n groot succes dat alle milieudoelstellingen die vooraf geformuleerd waren, royaal worden gehaald. Zelfs de financiële doelstelling wordt gehaald; immers de jaarlijkse structurele kosten zijn met twee ton gedaald. Probleem is alleen dat de jaarlijkse inkomsten vanwege het grote succes van de gescheiden inzameling met vier ton gedaald zijn. Tel daar nog enkele andere tegenvallers bij op zoals het wegvallen van een bijdrage uit het Nationaal Afvalfonds, de erg hoge inzamelingskosten van het PMD en GFT afval (mensen zetten de container soms maar half vol aan de straat en de gemeente wordt afgerekend op het aantal ledigingen) en de veel hogere verwerkingskosten van het PMD-afval, dan wordt het erg lastig om de afvalstoffenheffing ook kostendekkend te houden zonder tariefsverhoging. Ook de invoering van het nieuwe systeem heeft veel meer gekost dan verwacht, maar die extra kosten worden betaald uit de Algemene Reserve, zo heeft het college inmiddels voorgesteld in de inmiddels verschenen begroting 2019. In die begroting wordt ook voorgesteld om een tarief in te voeren voor zowel het GFT als het PMD-afval (1 euro voor de kleine container en 1,70 voor de grote container). Ook het vastrecht wordt iets verhoogd; het tarief voor de inworp van restafval blijft gehandhaafd op 2,30. Op die manier wordt de afvalstoffenheffing kostendekkend gemaakt en zal de negatieve egalisatiereserve over vier jaar weer positief worden, zo is de verwachting.
Tot slot was er nog de uitbreiding van het kippenbedrijf aan de Oosterseweg in Elshout. De eigenaar wil zijn bedrijf uitbreiden met ruim 80.000 kippen. Om de milieubelasting terug te dringen wordt een relatief nieuw huisvestingssysteem toegepast, niet alleen in de nieuwe stallen, maar ook in de oude. Als gevolg hiervan zou de totale emissie van ammoniak en fijnstof aanzienlijk afnemen. Geen verslechtering dus, maar een verbetering t.o.v. de huidige situatie. Alleen GroenLinks stemde tegen; vreemd als je beseft dat de milieubelasting alleen maar afneemt en dus verbetert. Maar dat argument telt kennelijk niet, de partij is gewoon tegen elke uitbreiding van agrarische bedrijven.

De volgende raadsvergadering vindt plaats op 30 oktober. Een van de belangrijke agendapunten op deze raadsvergadering was het plan Steenenburg, althans de overeenkomsten met de Kelders Senior Groep. Deze overeenkomsten hebben betrekking op een drietal zaken. Allereerst wil de gemeente de grond die nodig is voor de bouw van een diagnostisch centrum aan de Kelders Senior Groep verkopen.

De tweede overeenkomst heeft betrekking op een optierecht op de gronden op de toekomstige campus tussen het diagnostisch centrum en de Vimmerik. De bedoeling is dat hier medisch gerelateerde bedrijvigheid komt. Tenslotte is er nog een overeenkomst voor het recht van eerste koop voor de Kelders Senior Groep voor gronden die grenzen aan het Ei van Drunen. Hier kan ook andere bedrijvigheid gevestigd worden. De raad schorste de openbare vergadering om in besloten kring over deze drie overeenkomsten te spreken. Daarna werd de openbare vergadering weer voortgezet en kon de besluitvorming plaats vinden. Alleen D66 en Heusden Transparant stemden uiteindelijk tegen, niet omdat ze tegen de plannen waren, maar zij hebben inhoudelijke bezwaren tegen de te sluiten overeenkomsten. En ja, als er dan iets fout gaat, dan kun je altijd zeggen, zie je wel, daarom hebben wij tegengestemd. Gemeentebelangen heeft, evenals alle andere fracties, wel ingestemd met de voorliggende overeenkomsten. Het toenmalige Land van Ooit werd begin 2008 gekocht voor ruim 15 miljoen euro; eind 2008 begon de economische crisis en mede daardoor heeft het meer dan 10 jaar geduurd tot dat de Kelders Groep met dit plan kwam. Inmiddels is de boekwaarde van het gehele complex opgelopen tot ca. 23 miljoen. De nu voorliggende plannen bieden een passende bestemming voor dit gebied met aandacht voor de landschappelijke waarde van dit park. Tegelijkertijd kan het plan een belangrijke impuls zijn voor de lokale economie en met name voor de werkgelegenheid in onze regio. Natuurlijk is de gemeente nu niet gevrijwaard van alle risico’s, maar aan de andere kant worden die risico’s ook zeker niet groter bij deze plannen. Of anders gezegd: als de gemeenteraad niet akkoord zou gaan met de overeenkomsten en de plannen dus niet zouden doorgaan, dan zouden de risico’s nog veel groter zijn. Na ruim 10 jaren alle reden om met deze plannen verder te gaan.
Een ander belangrijk agendapunt was het onderwerp Beschermd Wonen. Op regeringsniveau is besloten om het Beschermd Wonen, dat enkele jaren terug al in handen werd gelegd van een 43 tal centrumgemeenten, nu door te decentraliseren naar alle gemeenten. De zorg moet nog dichter bij de bevolking komen te liggen en steeds verder getransformeerd worden van Beschermd Wonen naar Beschermd Thuis. De gemeente Heusden gaat dit nieuwe beleid in samenwerking met de regio Hart van Brabant uitvoeren en daartoe is een zgn. spoorboekje opgesteld. Er is nog een lange weg te gaan van intensief overleg en beleidsvorming. Het nieuwe beleid zou begin 2021 in moeten gaan, dus er is nog even tijd. Het spoorboekje gaat vooral over het regionaal op te zetten beleid; de raad nam een motie aan waarin het college werd opgeroepen toch ook aandacht te hebben voor de specifieke Heusdense situatie. Het onderwerp zal de komende jaren nog regelmatig op de raadsagenda terug komen.
Het bestemmingsplan Tuinbouwweg 94 Haarsteeg waarbij de bouw van een tuinbouwkas wordt mogelijk gemaakt werd unaniem en zonder beraadslaging door de raad goedgekeurd. En dat geldt ook voor het voorstel Inventarisatie Bouwlocaties Sociale Woningbouw Drunen.
Wellicht iets minder belangrijk, maar toch opvallend was het voorstel tot wijziging van de APV, de Algemene Plaatselijke Politieverordening. Het ging daarbij om de afstand t.o.v. perceelsgrenzen die in acht genomen worden bij het plaatsen van bomen in de openbare ruimte. In het Burgerlijk Wetboek staat dat bomen op minimaal twee meter afstand van de perceelsgrens moeten komen te staan. In het Groenstructuurplan, dat begin juli door de raad werd vastgesteld, staat dat die afstand van twee meter soms wel erg weinig is en dat men in sommige gevallen om een groenstructuur goed in te vullen daarmee niet uit de voeten kan. Men stelde voor om die afstand te verkleinen naar een halve meter. In de julivergadering was Gemeentebelangen de enige fractie die tegen dit voorstel ageerde. Wij vonden toen al dat die afstand van twee meter gehandhaafd moest worden om overlast van bomen te voorkomen. Maar geen enkele partij reageerde daarop en voor ons was het ook niet voldoende reden om dan maar tegen het Groenstructuurplan te stemmen. Maar nu moest die wijziging ook in de APV worden vastgelegd. In de voorafgaande informatievergadering werden al grote vraagtekens bij het voorstel gezet, vooral natuurlijk door Gemeentebelangen en bij de raadsvergadering bleek dat alleen D66 in eerste termijn nog voorstander was, maar bij de stemming over het onderwerp waren alle partijen eensgezind: het voorstel werd unaniem afgewezen. Een unieke situatie: het college doet op basis van eerder door de raad vastgesteld beleid een voorstel en vervolgens wordt dat voorstel door diezelfde raad ook eensgezind weer van tafel geveegd. Het kan verkeren.

Op 8 november is er de jaarlijkse begrotingsvergadering. Het nieuwe coalitieprogramma was eerder dit jaar nog niet in de Voorjaarsnota verwerkt; nu is dat wel in de begroting 2019 en volgende jaren het geval. En gelukkig is er ook de financiële ruimte om de vele plannen te bekostigen. De discussie blijft dan ook redelijk beperkt; eigenlijk is iedereen wel tevreden met de voorliggende begroting. Veel moties worden ingediend, waaronder drie door onze partij. Deze drie moties worden ook alle drie aangenomen; andere moties worden voor een belangrijk deel weer ingetrokken en komen dus niet in stemming. Het is de laatste raadsvergadering van waarnemend burgemeester Roel Augusteijn en Kees Musters mag in zijn rol van vicevoorzitter van de raad met een afscheidstoespraakje stil staan bij dit feit. In een later stadium zal definitief afscheid genomen gaan worden. Op 12 november een extra en bijzondere raadsvergadering, dit keer voor de gelegenheid in de Voorste Venne. Het prachtige nieuwe culturele centrum dat nog maar enkele weken geleden na een jaar van ingrijpende verbouwingen werd opgeleverd en dat allemaal binnen het beschikbare budget, maar dat terzijde. Een bijzondere vergadering want de nieuwe burgemeester, mw. Willemijn van Hees, werd geïnstalleerd, natuurlijk met toespraken van de commissaris van de koning, Wim van de Donk, en van Kees van Bokhoven namens het college en Kees Musters namens de raad. Een drukbezochte en interessante bijeenkomst. Op 21 november wordt in een informele setting ook afscheid genomen van Roel Augusteijn, voor ruim een jaar waarnemend burgemeester. Hij krijgt allerwege veel lof toegezwaaid vanwege zijn grote inzet en zijn grote betrokkenheid.

Op 18 december volgt dan de eerste reguliere raadsvergadering onder voorzitterschap van Willemijn van Hees. Bij haar eerste optreden als raadsvoorzitter meteen een leuk moment: afscheid van de twee jeugdburgemeesters van 2018 en verwelkoming van de twee nieuwe jeugdburgemeesters, maar daarna kwam dan toch echt het serieuze werk. Op de agenda enkele belangrijke agendapunten zoals de Tweede Bestuursrapportage en het bestemmingsplan Buitengebied 4e herziening. Met name bij de behandeling van dat bestemmingsplan werd langdurig stilgestaan. De gehele procedure die er aan vooraf ging verdiende dan ook niet de schoonheidsprijs. Na de nodige discussies over en weer en waarbij de wethouder wederom beterschap beloofde als het om de publicatie van dit soort voor stellen gaat ging de raad unaniem akkoord met het raadsvoorstel. Zoals overigens alle voorstellen unaniem werden aangenomen en dat gebeurt ook niet altijd.
Het integraal Veiligheidsplan werd door de nieuwe burgemeester zelf behandeld en kon ook op algemene instemming rekenen. Nog wel discussie over de vraag of dit plan nou wel zo integraal is als de naam doet vermoeden, maar het is een regionaal plan voor de 6 gemeenten in het basisteam Meierij en de lokale accenten die Heusden zelf daarbij plaatst zoals een extra buitengewoon opsporingsambtenaar worden niet in dat regioplan opgenomen. Inhoudelijk was er nauwelijks commentaar op het regioplan.
Het grondbeleid kwam ook uitvoerig aan de orde, de voorgestelde grondprijzen vormden eigenlijk geen probleem, wel werd er gediscussieerd over de wijze waarop de residuele grondprijs bij nieuwprojecten nou precies tot stand komt en over de beleidsregel nieuwbouwwoningen op eigen grond. Die regel kwam overigens ook al ter sprake bij het bestemmingsplan Buitengebied. De beleidsregel geeft aan dat aan initiatieven van particulieren om een woning op eigen grond te bouwen in principe wordt meegewerkt, maar dan wel maximaal één woning per perceel. In genoemd bestemmingsplan wordt echter meegewerkt aan een plan met twee nieuwbouwwoningen en daar ontstond al twijfel aan een goede toepassing van de beleidsregel. Anderen vroegen zich af of we die beleidsregel überhaupt wel moeten blijven toepassen. De regel komt eigenlijk uit de crisisjaren waarin gemeentelijke bouwplannen maar zeer moeizaam van de grond kwamen. De gemeente wilde toen particuliere plannen zoveel mogelijk beperken om het eigen woningbouwprogramma en de eigen grondexploitatie niet te benadelen. Een motie van Gemeentebelangen waarin werd gesteld dat particuliere woningbouw op eigen grond toch mogelijk moest blijven werd destijds door de gemeenteraad aangenomen. Later werd dat beleid in een beleidsregel geformaliseerd. Maar we leven nu in andere tijden waarbij de woningbouw weer op volle toeren draait en het is de vraag of die beleidsregel in deze vorm wel gehandhaafd moet blijven. Ook bij de Jeugdzorg werd uitvoerig stilgestaan. Wethouder Peter van Steen gaf in een uitvoerig betoog aan dat er nog altijd veel onzekerheden bestaan over de werkelijke kosten van de jeugdzorg in de regio Hart van Brabant en als onderdeel daarvan in onze gemeente Heusden. Natuurlijk wil iedereen, en zeker college en raad, dat er zo snel mogelijk zekerheid komt over de werkelijke kosten en met name ook de vraag hoe die kosten beheersbaar gemaakt kunnen worden. Maar het beleid wordt gemaakt in de bestuurscommissie Jeugdzorg en die besluitvorming vraagt nog de nodige studie en onderzoek. De wethouder zegde toe de raad zo spoedig mogelijk te informeren zodra er meer informatie beschikbaar zal zijn.
Diverse voorstellen werden als een hamerstuk afgehandeld en dus goedgekeurd: voorbereidingskredieten kleedgebouw SC Elshout en renovatie atletiekbaan DAK, de locatiekeuze vervangende nieuwbouw twee basisscholen in Oudheusden, meerjarenonderhoud gemeentelijke gebouwen en een nieuwe legesverordening 2019. Een motie vreemd aan de orde waarin de regio Hart van Brabant wordt verzocht om weer een Verenigde Vergadering te organiseren, werd ook aangenomen en tot slot: Henk Melissen, lid van onze partij, werd benoemd tot fractieondersteuner van de fractie Gemeentebelangen. Henk zal als fractieondersteuner o.a. optreden bij de informatievergadering Ruimte. In het nieuwe jaar kan hij volop aan de slag maar eerst komt het Kerstreces.

Namens de fractie,
Kees Musters